Ponty (Cyprinus carpio)
Eredeti shazja zsia, valamint Eurpa keleti fele, de tenysztsi cllal mshova is beteleptettk, gy ma mr gyakorlatilag minden fldrsz desvizeiben megtallhat. A mrskelt gvi alfldi vidkek tavait s lass viz folyit kedveli.
Sznezetrl ltalnosan elmondhat, hogy hta zldes vagy barna, a has irnyban vilgosod, oldalt srga, hasa fehr. Szja krl 2 pr bajuszszlat visel, az egyiket a fels ajakon, a msikat a szjszegletben. Szjnak brredi teleszkpszeren kinyjthatak, ami az llat tpllkozst segti a fenken lv tpllk felszedegetsekor. Uszonyaik kzl a hti-, mell- s a farokalatti szk els sugarai megvastagodtak, kemnyek, hts felletk fogazott.
Az eurpai ponty leggyakoribb vad vltozata, a kznsges tponty kifejlett pldnya elri az 1 mter hosszsgot s 15-20 kg slyt. A tpontybl kitenysztett nemes ponty jellegzetessge, hogy a hta tbbnyire magasan velt. A vad fajtkkal azonos a hosszsga, a slya viszont azoknak majdnem a ktszerese. Brn vltoz mennyisg pikkelyt visel. A legkevsb pikkelyezett a legismertebb fajta, a tkrs ponty vagy tkrponty, valamint a szinte teljesen pikkely nlkli brponty. Azonban ht-, farok- s hasalatti sziknl mg ezek a formk is viselnek pikkelyeket.
A ponty letmdjra (s rendszerint a tbbi pontyflre is) az llandan vndorl, folyamatos tpllkkeres letmd a legjellemzbb. Jelenltre ndasoknl a ndszlak lksszer mozgsaibl, nylt vizeken a vzfelsznen megjelen buborksorbl (trs) kvetkeztethetnk. Kedveli a vzinvnyek fiatal hajtsait, az rvaszunyoklrvkat, vziszkkat, rkokat, de gazdasgokban a legklnbzbb nvnyi tpllkokra is rszoktathat. Elssorban a jl felmeleged, iszapos aljzat, ll s lassan foly vizeket kedveli. Jl alkalmazkodik a nagy egyedszmhoz, a hmrsklet- illetve oxigntartalombeli ingadozsokhoz, vzszennyezsekre nem rzkeny, szennyvztiszttk utols fokozatban tenyszteni is lehet.
A ponty hsa igen kedvelt, jz, kiss szlks. Az idsebb pldnyok azonban zsrosodsra hajlamosak.
Harcsa (Silurus glanis)
Kzp s Kelet Eurpban s zsiban honos halfaj. Teste tbbi hazai halunktl meglehetsen klnbzik. Feje nagy, ht-hasi irnyban ersen laptott. Szjn a fels ajakon, a szjszeglet kzelben 2 hossz, alul 4 rvidebb bajuszszlat tallunk. Szlesre nyl szjban fell s alul rendkvl sok apr, kiss visszahajl, thegyes rntt fog helyezkedik el. Szemei kicsik, mgis a tapasztalatok szerint jl lt velk. Trzse rvid, hengeres, izmos farka hossz. Szne alkalmazkodik a fenkhez, tbbnyire fekete, szrke, agyagos radskor akr srga is lehet.
Tbbnyire trsasan, a fenk kzelben l, 5-20 fs csoportokban. Mindig lesbl, fknt jjel tmad, rendkvl falnk ragadoz. Kisebb pldnyai fknt hallal, rkokkal, pickkal, puhatestekkel tpllkoznak, a nagyobbak vzkzelben l ktlteket, emlsket, vzimadarakat is zskmnyolnak. Rablsai rendszerint nem lthatak, szrkletkor azonban sokszor hatalmas vzrvnyeket kelt forgsaival kelti fel a szemlld figyelmt. Ilyenkor, sokszor szinte lasstott felvtelknt mozogva jn a felsznre, gyakran lthat a lassan mozg llat hatalmas feje s teste is.
Az vssal kapcsolatos magatartsa rdekes, az vhelyen a hm testvel krlfonja a nstny hastjkt s kiprseli belle az ikrkat, amelyeket nyomban megtermkenyt. Ivadkgondoz faj, az ikrk leraksa utn a hm a vzinvnyekbl ll fszket kb. 3 htig, az ivadk kikelsig rzi. Oxignignye alacsony, a vizek szennyezst jl tri. Haznkban fogott, hitelesen lejegyzett, eddigi legnagyobb pldnya 112 kg, 227 cm.
Sll (Stizostedion lucioperca)
Kzp- s Kelet-Eurpban elterjedt faj, de msfel is beteleptettk, a Krpt-me dencben shonos. A nem tlsgosan gyors folyszakaszokon s a j oxignelltottsg llvizekben egyarnt jl rzi magt. Jl alkalmazkodik a skoncentrci vltozshoz, gy flss, torkolat kzeli tengerblkben is megl. Elkerli viszont a laza ledkkel fedett mederrszeket s az elmocsarasod vizeket. A kis folyknak inkbb csak a torkolatban fordulnak el a befogad nagyobb folybl felsz fiatal pldnyok.
Ersen megnylt, oldalrl sszenyomott, arnylag alacsony ht hal. Feje nagy, szintn oldalrl laptott, orrhossza jval meghaladja a szem tmrjt. Cscsba nyl szja is nagy, fls llkapcsnak vge elri a szem hts vonalt, esetleg azon is tlr. Szjban ers fogak lnek, melyek kztt nagyobb, a tbbi kzl kiemelked ebfogak is tallhatk. Kt htszja kzl az elsben 13-17 tske, a msodikban 19-24 elgaz sugr szmllhat. Farokszja jl fejlett, a szle mrskelten bemetszett. Anlis szja rvid, benne 11-13 osztott sugr van. Hasszi a mellszk alatt, de azoknl kicsivel htrbb foglalnak helyet. Pikkelyei aprk, szmuk az oldalvonalon 80-100. Zldesszrke alapsznt szablytalan alak s elrendezds sttebb harntsvok mintzzk. A nagyobb pldnyok 50-60 cm hosszak, de egy mternl nagyobb is lehet. Az adott vzterleten gyakori halak kzl vlogatja tpllkt, nem annyira faj, mint inkbb mret alapjn szelektlva kzttk, a kisebb mreteket rszestve elnyben.
varrettsget 3-4 ves korban ri el, mrcius-prilisban szaporodik. Tavasszal a hmek a fl mternl mlyebb, kemny aljzat vizeket keresik fel, ahol a fszeknek alkalmas nvnyzetet - folyknl az elnttt hullmtri vegetcit vagy a parti fzfk kimosott gykrzett - letisztogatjk. A nstnyek erre rakjk ikrjukat, amelyet a megtermkenyls utn a kikelsig riznek. Az ikraszemek tmrje 1-1,5 mm, szmuk testtmeg-kilogrammonknt krlbell 180 ezer.
Amur (Cotenopharyngodon idella Valenciennes)
Kna szaki rszn s Szibriban shonos. Nevt az Amur folyrl kapta, Oroszorszg s Kna hatrfolyjrl, melynek kzps s als szakaszn elterjedt. Tipikusan folyvzi, ott is a meder mly, gyors sodrs rszein tartzkodik legszvesebben.
Rendkvl izmos, nagytest, torped alak hal. Szja flig als lls, nagy szemei alacsonyan lnek, ajkai vaskosak, bajusza nincs. Hta zldesbarna, oldala a pikkelyek fekete kontrja miatt szrksezst, hasa srgsszrke szn. szi kiss vrhenyesek. A tejesek mellszi tavasszal, a test felli oldalukon rdes tapintsak. A mteresre megnv amur maximlis tmegt 25-30 kg-ra becslik, ltalban 4-10 kg-os pldnyok kerlnek a halszok hliba.
Nvnyev, desvzi hal, fleg fonalas algkat, lgyszr hnrflket, idsebb korban a ndat s klnfle vzinvnyeket eszik. Vannak kivtelek amiket szinte sohasem eszik mint pldul a ss a sulyom s a vzi tk. Vzi nvnybl naponta akr testmege 140%-kt is kpes elfogyasztani (ez az adat a szraz nvny nedves/l llapotban sokkat tbb) de termszetesen minl melegebb a vz annl gyorsabb a tpanyagcserje is.
A vilg szinte minden rszn felhasznljk tavak, trozk, csatornk vzinvnyektl val megtiszttsra. Magyarorszgon s az USA-ban is 1963-ban honostottk meg. Br folyvzi hal, zsiai importja ta azonban jl alkalmazkodott llvizeinkhez is, amit tenysztsi eljrsokkal is segtettek, s kidolgoztk mestersges megtermkenytsnek mdszereit, ami azrt vlt szksgess, mert eredetileg csak folyvzben vik. Nvnyev faj, lrvi az els hetek zooplankton- s sznyoglrva-fogyasztsa utn hamar rtr szinte minden vzinvny fogyasztsra. Ez adja gazdasgi jelentsgt is, mivel gyors s gazdasgos nvekedse, j hsminsge mellett a tlszaporodott vzinvnyzet tavak tiszttsra hasznljk. Sajnos - mivele tjidegen halfaj - sok vzen komoly krokat okoztott a beteleptse.
Csuka (Esox lucius)

Eurpban s szak-Amerikban shonos halfaj. Teste hosszks, erteljes, szne halvny ezst-aranyostl az olajzld alapon arany foltos vltozatokig terjedhet, finoman pikkelyezett, halvnyan cskozott, ers htszja teste hts rszn van. Szja hosszks, laptott, mlyen vgott, kemny, als llkapcsa tlr a felsn. Szjban tles fogak helyezkednek el.
Tlen nem vermel, gy a csuka lkbl is horgszhat. Kivlan lt a vzben, szeme rendkvl rzkeny. Tpllka vegyes, szinte mindent megeszik, ami a vzben l, mozog. Fknt aprhalat (pldul keszegeket), nemeshalak nlnl kisebb pldnyait, azonkvl a fiatal vziszrnyasokat, valamint rkot, bkt, st kgyt s a vzbe merszked aprbb emlsllatokat is elkapja. Kedvence mgis a ksz, amelybl tmnytelen mennyisget kpes elfogyasztani. Sajt fajt sem kmli; a nagyobb csukk felfaljk a kisebbeket, a szlk sajt gyermekeiket, az egyvs kis csukk kztt pedig a nvsben elmaradtak hamar az erteljesebben fejld testvreik konyhjra kerlnek. Ha gy hozza a helyzet, a vzbl kiugorva mg a nagyobb rovarokra, pldul szitaktkre, krszekre is rrabol. Falnk ragadoz, ldozatra lesbl, takarsbl tmad, a tpllkllat elragadsa rendkvl gyors, s a csuka nem hibzik. Szjbl, kiss htra, befel hajl fogai kzl gyakorlatilag nincs menekvs. A zskmnyhalat a farknl kapja el, majd megforgatja a szjban, s fej fell nyeli el. Gyomornedve olyan ers, hogy a lenyelt aclhorgot is kpes elbontani, megemszteni.
vsa februr-mrcius krlre esik, amikor is a sekly partmenti, nvnyekkel,gykerekkel srn bentt helyeken rakja le ikrit. A pr nap mlva ezekbl kikel lrvk letk els szakaszt itt a seklyben tltik,ahol elszr zooplanktonokra, majd kisebb vzibolhkra s egyb zeltlbakra vadsznak. 3-5cm-es korukban kezdenek el a mlyebb, de nvnyekkel srn bentt rszekre hzdni,majd tllnak a fknt aprhalakbl ll tpllkozsra. |